Naše EGO

„To je takový Ego – ista! No jo no, to jeho Ego“!

Tohle slovo je u širší veřejnosti něco jako nadávka a je pravda, že naše ego to má ale tak trochu zasloužené. Je to pěkná potvora ????. To právě ono nám tak často trápí naši duši…

Představte si ho jako jednu část našeho JÁ, která i s ostatními částmi našeho JÁ chce spolupracovat a rozvíjet naši rovnováhu čili harmonii. A ejhle, tahle část sice řekne, že spolupracuje, ale ve skutečnosti se spíše jen tak dělá, jakože teda jo, ale vlastně asi ne. U toho se přitom stále na něco vymlouvá a omlouvá své chování, a taky rádo používá slova typu ano, ale.

„Ano, ale“ u Ega vychází z toho, že je takzvaně dualistické. To znamená, že si vybírá. Buď černé nebo bílé, buď všechno nebo nic, buď tak nebo tak.

Svůj postoj si vybírá předem. Z vybraného postoje, například z „postoje oběti“ pak zaměřuje vinu do sebe, na sebe, nebo ji naopak zaměřuje směrem ven jako nenávist.

Je dobré vědět, že Ego nesnáší ty, kdo v něm vyvolávají vinu. Proč? Protože v podvědomí cítí vinu za pravdu, která je nějak „zkreslená“ a tak ji buď potlačuje nebo projektuje do nenávisti. A vina bolí, proto se jí vyhýbáme. Třeba tím, že jí popíráme, hodíme vlastní chyby na druhé, přesuneme zodpovědnost jinam a na někoho jiného a…. uleví se nám. Aspoň povrchově. Protože podvědomí, to neošulíš, ne, když lež je jednoduše lží.

Vezměme si další příklad, třeba taková kritika. Když Ego žárlí, je to vždy pro jeho omezenost, čili neumím, nemůžu, nedokážu. Často navenek říká a dušuje se, že tohle, tohle fakt nechce, i když vlastně chce ????.  Jak s tím naložit? Vytáhne z rukávu eso v podobě strategie hry, s názvem kritika. Očerňuje, kritizuje, ukazuje na chyby, pomlouvá, vzteká se, spřádá pomstu. Ale hlavně tím maskuje závist. A aby ze samé závisti necítilo vinu, tak si to jednoduše „rozumně“ tahle zdůvodní. To jsme vynalézaví ????.

Naše Ego je vystaveno a vytvořeno z norem, pravidel, cílů a z naší identity (tedy kdo jsem já). Je to představa, kterou o sobě máme. Jsou to naše brýle, které si nasadíme, aby nám druzí neviděli do očí.

Máme-li strach, že nejsme tak nějak dostatečně dobří, zaktivujeme právě naše Ego. To je schopno čehokoliv a jakýchkoliv možností a situací, které mu zvýší vlastní hodnotu. Je docela závislé a ztotožňuje se třeba s úspěchem, s povýšením, s IQ, s penězi, s krásou, s majetkem, s tituly, se silnými stránkami. Se vším, co nás napadne.

Být úspěšný, rovná se role, být majetný, rovná se role, být učitel, rovná se role a tak dále. Být krásná je taky role. Role krasavice. Tu si vysloužím, když mi všichni říkají, jak jsem krásná. Přijmu ji a zapadnu do ní. Když si ale vnitřně nejsem tou rolí úplně tak jistá, třeba ráno, když vstanu a vidím, co vidím ????, začne mě to omezovat. Začnu se bát, že druzí poznají tu krutou pravdu. A začnu věřit tomu, že mě druzí hodnotí právě podle krásy. A pak přijde někdo, kdo tomu dá korunu a řekne, krasavice? Kdepak, hezká je, ale tak normálně, jako každá jiná. A Ego se napruží!

Ego je všude kolem nás, protože všichni něco hrajeme a ani si to neuvědomujeme, že se přetvařujeme. Ego jsou vlastně myšlenky (a jsme zase u nich), které nutí hrát Ego nějaké role. Protože v běžném životě často cítíme nejistotu z toho, kdo jsem a co to vlastně ve svém životě žiju (nebo provádím), neumíme to ani definovat a necítíme se v tom dobře. A tady nám právě pomáhá naše Ego. Chce v životě něčeho dosáhnout a buď se mu to v životě zdaří a my se pak cítíme uspokojení nebo nezdaří a my cítíme vinu. Proto je tak důležité přemýšlet a hodnotit si, jaké nároky si na sebe sama klademe.

Za Egem nejde druhé tak lehce poznat.

Takže…ruku na srdce, kdo opravdu jste? Jak si zvyšujete svou hodnotu VY? Máte věčně úsměv od ucha k uchu, vyšperkované auto, skvělé dovolené, krásné vlasy, hezké oblečení, další absolvovaný kurz, nebo nic není problém nebo naopak zkritizujeme toho, kdo nám tak leze na nervy…….Jak to máte zrovna vy?

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.